ثریا در اغما

EPUB EBook by اسماعیل فصیح

EBook Description

«ث download; ریا در اغما» تنها اثری‌ست که از اسماعیل فصیح خوانده‌ام و با علم به این کاستی سعی می‌کنم لحن نوشتارم را دراین مدخل تعدیل کنم. ثریا در اغما EPUB EBook با این‌ وجود بهترین توصیفی که برای این رمان در چنته دارم مایوس‌کننده است. فصیح که (حداقل بر حسب آنچه من از علاقمندانش شنیده‌ام) یک پالپ‌نویس خبره و موفق در ادبیات پس از انقلاب به‌شمار می‌رود، در این رمان تصمیم گرفته بیزینس داستان‌گویی را به کناری بگذارد و میکرفن مذکرات فی الرثاء‌النفس به دست آلترایگوی خود بدهد. مشاهدات و تجربیات جلال آریان از ایرانیان مهاجر و مغترب در پاریس دهه‌ی هشتاد الگوی تمام نمای ادبیات تبعید ماست: غمبار، یائس، سرشار از ملال و حرمان، و مخنوق در دام تعلیقی که هرگز به ثمر نمی‌رسد. با اینحال ضعف رمان فصیح در تکرار (و شاید ابداع) این کلیشه‌ها نیست، چه بسا او به واسطه‌ی نثر موجز و رزین خود یکی از بهترین نمونه‌های این ژانر را خلق کرده باشد. با این‌حال نویسنده‌ی داستان تلاش بارزی هم برای عبور از مرزهای روایی و اسلوبی این ژانر نمی‌کند.

خط رمانتیک یا بهتر بگوییم آنتی‌رمانتیک داستان (ماجرای عشق بی‌ثمر جلال به لیلا) و روایت فصیح از این رابطه‌ی بی‌مایه و بی‌سرانجام یکی از گویاترین جلوه‌های خودبازتابیِ ملال‌آور رمان است. راوی داستان، این قهرمان تنها و آواره‌ی کوچه‌پس‌کوچه‌های غربتی ناگزیر، میان دو تصویر از زن ایرانی هم‌عصر خود سرگردان شده و بار مصائب هر دو را به دوش می‌کشد. یکی لیلای «آزاده‌» (که به تعبیری مهشید امیرشاهی را نمایندگی می‌کند)، زن جذاب، حساس و فرهیخته‌‌ای که آینه‌ی تمام نمای آمال و امیال راوی‌ست، «با اصل و نسب» است و تاریخ دارد، زیر و زبر اینتلیجنتسیای ایران را می‌شناسد و دست همه‌ی اقشار و اطیافش را خوانده، پیچیده و عمیق و شکننده است و خلاصه مصالحه‌ی ایده‌آلی‌ست بین زن بیگانه اما جذاب اروپایی و هم‌قطار آشنا اما امل ایرانی‌اش (حداقل تا زمانی که عنصر طبقه را وارد معادله نکنیم). آن یکی مادر رنجور و ستم‌کشیده‌‌ای‌ست که روزگارش را به عزای همسر و داماد و فرزند می‌گذراند و در مواجهه با مصایب و صدمات زندگی به جای زندانی کردن خود در حمام، زجه‌زنان به سر و سینه‌ی خود می‌کوبد و کمک می‌طلبد. شاید تصادفی نباشد که زن اول در هیات ابژه‌ی تمناهای عاشقانه‌ی قهرمان داستان ظاهر می‌شود و دومی در مقام «خواهر» او.

اگر ملالِ مواجهه با کلیشه‌های این‌چنینی را به‌کناری بگذاریم، ضمائر اتوبیوگرافیک داستان شاید باارزش‌ترین جنبه‌‌‌‌های روایت را هم فراهم کنند، من‌جمله مستندسازیِ برهه‌ای از تاریخ مراودات و معاشرات الیت تبعیدی ایران، که با چشم‌پوشی از لحن طاعن نویسنده و تلاش‌های نافرجامش در حفظ گزندگی و آیرونی نثر، قابل احترام و تاملند. در مجموع، «ثریا در اغما» را برای سرگرم، متاثر یا متعلم شدن توصیه نمی‌کنم. شاید رمان بعدی فصیح که برای این فصل نشان کرده‌ام («زمستان ۶۲») از عهده‌ی یکی از این‌ها برآید. Like this book? Read online this: تاریخ ایران باستان / جلد چهارم, البعثه الاسلامیه الی البلاد الافرنجیه.

ثریا در اغما EPUB download

Select filetype to download ثریا در اغما: